SGK ve Bağ-Kurlu Emeklilere Kaplıca Tedavisi - Sağlık ve İyilik İçin Destek

SGK ve Bağ-Kurlu Emeklilere Kaplıca Tedavisi - Sağlık ve İyilik İçin Destek SGK ve Bağ-Kurlu emekliler için kaplıca tedavisi, sağlık ve iyilik arayanlar için önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu yazıda, SGK ve Bağ-Kurlu emeklilere sağlanan kaplıca tedavisi hakkında detaylı bilgileri ele alıyoruz. Kaplıca tedavisinin sağlık üzerindeki faydalarını, başvuru sürecini ve tedavi hakkında bilinmesi gerekenleri açıklıyoruz.

SGK ve Bağ-Kurlu Emeklilere Kaplıca Tedavisi - Sağlık ve İyilik İçin Destek

Emeklilere Kaplıca Tedavisi 

Ülkemizin birçok bölgesinde bulunan şifalı sular ve kaplıcalar neredeyse tüm hastalıkların tedavisine şifa vermektedir. Özellikle belli bir yaş sonrası ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde başvurulan kaplıca tedavileri, emekliler için de şifa aracı olma açısından oldukça önemli. Fakat gelir düzeyi düşük ve de emekli maaşından başka geliri olmayan emeklilerin kaplıca tedavisini artık devlet karşılıyor. SGK’lı ya da Bağ-Kurlu emekli hastalar ücretsiz olarak kaplıca hizmetinden faydalanabilirler.

SGK ve Bağ-Kurlu emekli hastaların kaplıca tedavisini karşıladığı gibi devlet emeklilerin yol masraflarını da karşılamaktadır. Emeklilerin hangi kaplıcaya gideceği doktorlar tarafından önerilmektedir. Genellikle 21 günlük yani üç haftalık tedavi önerisi yine doktor tarafından düzenlenmektedir. Üç haftalık kaplıca kürleri her gün ya da gün aşırı şeklinde olabilir. SGK tarafından verilen emeklilere kaplıca tedavisi için gereken şart, öncelikle doktor tavsiyesi ve SGK’nın anlaşmalı olduğu kaplıcalardır.

SGK destekli kaplıcalardan emeklilerin faydalanması için aranan şartlar ise öncelikle doktordan rapor alınmasıdır. SGK tarafından verilen raporun süresi altı aydır ve hasta altı ay içerisinde başvuru yapmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak isteyenler ALO SGK 170 numaralı telefonu arayabilirler. Son yapılan düzenleme ile kaplıca tedavisinin yanı sıra yol masrafları, refakatçinin masrafları ve gündelik masraflar da SGK tarafından karşılanmaktadır.
 

Emeklilerin Kaplıca Tedavisinden Yararlanması İçin aranan Şartlar Nedir?

 
  • Sağlık kurulu raporu
  • 5 iş günü içinde kaplıca tesisine müracaat etmek
  • Refakatçinin tıbben gerekli olması
  • Kaplıcanın SGK anlaşmalı kaplıca olması
 

SGK Hangi Kaplıcaları Karşılıyor?

SGK emeklilerin kaplıca hizmetinden faydalanması için bazı tesislerle anlaşma imzalamıştır ve bu tesislerden emekliler ücretsiz yararlanabilmektedirler. SGK’nın anlaşmalı olmadığı yerlerden emekliler bu hizmetten faydalanamamaktadır. SGK’nın karşıladığı kaplıcadan faydalanmak için Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına ya da tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanına gidilmelidir.